Volný čas v době koronavirové

Volný čas v době koronavirové

Libor Bezděk

19. 5. 2020 – Když střediska volného času na začátku března zrušila kvůli pandemii prezenční výuku, vůbec to neznamenalo, že jsme zastavili činnost. Hned po prvním víkendu, během něhož se mnozí vzpamatovávali z úvodního šoku, se probudil „nový“ duch, především tak trochu skrytý život domečků, a jelo se dál.

Obrazně řečeno jsme přesedli z vlaků do aut. Mnoho středisek začalo šít roušky. Přiznám se, že k šicímu stroji jsem si sedl také já, chvíli mě to i bavilo. Sice jsem zlomil několik jehel a musel si koupit brýle na blízko, protože se ukázalo, že jehlu ve svém věku již nenavléknu, ale bylo to zajímavé zpestření a odreagování od stresu, který některé z nás už skoro ochromoval.

Záhy jsme také začali tisknout na našich 3D tiskárnách ochranné štíty. Samotného by mne zajímalo, kolik jich tak mohlo být. Tiskem štítů to nicméně neskončilo. Mnoho pedagogů chtělo tak vyučovat, že začalo připravovat online výuku (individuální aktivity, jako je hra na hudební nástroje) i výukové lekce, návody či recepty. Naši internisté i externisté se intenzivně snažili zpestřit život dětí v domácí izolaci.

Byla velká škoda, že učitelé tyto materiály vkládali jen na své weby nebo na profily na sociálních sítích, protože to velmi limitovalo počet dalších, kteří je mohli využívat. Právě v této době se Sdružení pracovníků domů dětí a mládeže v ČR (profesní asociace pedagogů volného času) rozhodlo vytvořit portál https://mitkamjit.cz/.

Jeho smyslem je střediskům volného času a domům dětí a mládeže z celé republiky poskytnout, jak stojí v úvodním slově na webu, prostor pro sdílení aktivit, nápadů, návodů, cvičebních lekcí a především dobré mysli. Vybudovat web nám trvalo asi týden, další týden jsme ověřovali jeho funkčnost. A pak to přišlo...

V krátké době se do něj registrovalo 174 subjektů, což je více než polovina všech těchto zařízení u nás. Všechny, ať samostatně, či s asistencí, získaly přístupové údaje a začaly webové stránky plnit zajímavým obsahem. V současné době máme na portálu zhruba 2 300 příspěvků, přičemž jednotlivé aktivity se třídí podle věku a zaměření. Navíc obsahují i odkazy na zdroj, který materiál poskytl. Naleznete zde mj. 148 příspěvků hudebních, 234 přírodovědných, 382 sportovních, 212 tanečních, 751 výtvarných a 444 vzdělávacích.

Domečky prokázaly, že nezůstaly vypnuté – web získal poměrně velkou publicitu, mluvilo se o něm v televizi, psalo v novinách a s tím se velmi rychle zvyšovala jeho návštěvnost. Novinka dětem přinesla mnoho nápadů a inspirace, takže se snad o něco méně nudily.

Střediska volného času začala mezi sebou sdílet příklady dobré praxe. Proto věřím, že velké množství materiálu nás obohatí na řadu let dopředu. Portál v neposlední řadě přispěl k rozvoji digitální gramotnosti pedagogů volného času, ze kterých se nezřídka stali zdatní youtubeři.

Je určitým způsobem trochu škoda, že tato bezprecedentní doba končí. Od 11. května jsme se opět otevřeli světu, kroužky běží naplno a připravujeme i tábory. Konat se nebudou pouze velké akce. Portál tak jako tak nevypínáme – vyzval jsem všechny registrované subjekty, aby webu poskytovaly vznikající materiály nadále. Máme tak připravenou platformu pro případnou další vlnu, která, pevně doufám, nepřijde.

A co je to nejdůležitější, skoro nic nás to nestálo, jen DDM hlavního města Prahy musel navýšit úložiště na serverech na 60 TB, což je prý hodně, ale kdo ví…